ساعت نجومی شهر پراگ

سفری به دیدنی های پراگ

با سلام به خدمت شما عزیزان و علاقه مندان به گردش و جهانگردی، در این مقاله سعی شده شما را با کشور جمهوری چک و البته شهر زیبا و رویایی پراگ بیشتر آشنا سازیم، با ما همراه باشید تا در این سفر مجازی و به دور از بیماری کرونا سری به خیابان های معروف و زیبای پراگ بزنیم.

کشور جمهوری چک، کشوری در دل قاره سبز اروپا که از شمال غربی با آلمان، از شمال شرقی با کشور لهستان، از جنوب غربی با کشور اتریش،جنوب شرقی با اسلواکی هم مرز می باشد.

این کشور که عضو اتحادیه اروپا نیز می باشد پایتخت خود را شهر پراگ بنا کرده است و واحد پول آن کرونا می باشد. جمهوری چک پس از فروپاشی کشور چک اسلواکی در سال 1993 پدیدار گشت و خود را به عنوان یک کشور مستقل نام نهاد.

جمعیت این کشور چیزی نزدیک به 11 میلیون نفر می باشد و زبان رسمی مردم آن چکی است. حال که کمی با این کشور آشنا گشتیم به پایتخت این کشور سری بزنیم تا زیبایی های این شهر را نیز به شما بشناسانیم.

شهر پراگ و دیدنی های آن:

شهری در دل اروپا در نزدیکی رود خروشان که قدمت آن به قرن پنجم میلاد باز می گردد همیشه یکی از مقاصد محبوب در میان اروپاییان به حساب می آمد، در دل این شهر بزرگترین قلعه تاریخی جهان با مساحت حدوده 7.2 هکتار وجود دارد که تاریخ این قلعه به قرن نهم میلاد باز می گردد. این شهر با داشتن تعداد زیادی قلعه و دیوار نگاری های گرافیتی که در دل خود جای داده یکی از زیباترین شهرهای قاره سبز می باشد.

بزرگترین قلعه تاریخی جهان در پراگ
بزرگترین قلعه تاریخی جهان در پراگ

اگر از دیدن دیوار نگاری ها (گرفیتی) لذت می برید باید بگوئیم یکی از زیباترن دیوار نگاری های جهان که به خواننده مشهور و اسطوره ای جان لنون می باشد در شهر پراگ قرار گرفته است، 

یکی دیگر از دیدنی های شهر پراگ پل معروف چارلز می باشد، این پل که به دست پادشاه شارل چهارم که اعتقاد زیادی به علم ستاره شناسی و نجوم نیز داشت در سال 1357 در ساعت 5:31 دقیقه صبح در روز نهم جولای احداث گردید، اولین سنگ این پل که در تاریخ ذکر شده گذاشته شد به دلیل شکل نوشتاری اعداد 1-3-5-7-9-7-5-3-1 در می آید انتخاب گردید.

پل چارلز در شهر پراگ
پل چارلز در شهر پراگ
پل چارلز در شهر پراگ
پل چارلز در شهر پراگ

یکی اگر از جذابیت های شهر پراگ وجود یک رود طولانی و خروشان است، رود والتاوا که لغب طولانی ترین رودخانه این کشور را به خود اختصاص داده از دل این شهر عبور می کند.

رودخانه والتاوا در پراگ
رودخانه والتاوا در پراگ

یکی از از دانستنی های این شهر این است که در زمان جنگ جهانی دوم رهبر حزب نازی هیتلر برنامه داشت تا محله یهودیان واقع در شهر پراگ را حفظ نمایید و به موزه ای برای دوران بازنشستگی بدل سازد و این موزه یادگاری از این نژاد نابود شده یهودیان باشد.

ساعت نجومی و داستان های آن:

اگر تا به حال به شهر پراگ سفر نداشته اید قطعاً داستان ساعت معروف شهر پراگ را شنیده اید، افسانه های بسیاری وجود دارند در باره این ساعت ولی یکی از بهترین آنها در مورد سازنده ساعت مشهوری به نام هانوش است که این ساعت را در سال  ساخت، مردم و بزرگان شهر آنقدر محو زیبایی این ساعت شدند که از ترس اینکه این ساعت ساز مبادا یک نمونه دیگر برای یک شهر دیگر بسازد شبانه این ساعت ساز را کور کردند. در اطراف این ساعت با رسیدن هر ساعت مجسمه هایی جان گرفته و به دور این ساعت می گردند، یک خروس که بانگ سر می دهد و به رنگ طلایی است در بالای ساعت ایستاده، از دو پنجره در ساعت،  حوری به بیرون آمده و به شهر سلام می کنند. در کنار ساعت اسکلتی ایستاده که ناقوسی را به صدا در می آورد. یک بوقلمون سر خود را تکان داده و یک خسیس با کیف پر از پول و یک مغرور در حال نگاه کردن در آینه نیز مشاهده می شود. مردم آن زمان بر این باور بودند که صدای خروس در اولین ساعت روز باعث دور شدن شیاطین از این شهر می شد.

ساعت نجومی شهر پراگ
ساعت نجومی شهر پراگ
ساعت نجومی شهر پراگ
ساعت نجومی شهر پراگ
ساعت نجومی شهر پراگ
ساعت نجومی شهر پراگ

میدان چارلز بزرگترین میدان اروپا: 

این میدان که یک زمان بزرگترین میدان قاره اروپا در دوران قرون وسطی بوده است، این میدان هنوزم یکی از بزرگترین میادین در جهان به حساب می آید و جالب است بدانید که روزگاران قدم این میدان به بازار احشام شهرت داشته است.

میدان چارلز در شهر پراگ
میدان چارلز در شهر پراگ

بنای خانه رقصان و برج ژیژاکوف:

خانه رقصان که توسط 4 نفر به نام هایفرد استرد و جینجر راجرز طراحی و با همکاری فرانگ گری کانادایی و ولادو میلونیچ از کشور چک احداث گردید، این برج نماد تضاد یین و یانگ ساخته شده است. این ساختمان را نیز می توان نماد کمونیسم و دموکراسی تعبیر نمود. برج ژیژاکوف که به عنوان منفور ترین ساختمان پراگ می شناسند به همانند طراح و سازنده آن داوید چارنی،  در نمای این برج نوزادانی در حال بالا رفتن از آن هستند، آقای چارنی همیشه به طراحی های عجیب و تفکر برانگیز می شناسند.

برج رقصان در شهر پراگ
برج رقصان در شهر پراگ
برج ژیژآکوف در شهر پراگ
برج ژیژآکوف در شهر پراگ

به پایان سفری کوتاه به شهر پراگ در جمهوری چک رسیدیم، امیدواریم که این سفر مجازی مورد پسند و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد، شما می توانید به راحتی با مراجعه به آدرس سایت ما و یا تماس با تلفن 54579-021 به راحتی بلیط خود را تهیه نمایید و از تخفیفات ما بهره مند شوید.

لطفاً ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید. تا دیداری دیگر بدورو.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *