ایوو

درباره شهر

شهر ایوو

شهری تجاری در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی شانگهای در استان زجیانگ Zhejiang شرق چین است.ایوو را به بزرگترین شهر عمده فروشی جهان می شناسند. اگر بگوییم اکثر بازرگانان دنیا به چین و ایوو سفر کرده و از این شهر خرید کرده اند و یا این شهر را بخوبی می شناسند، حرف گزافی نگفته ایم. ایوو به شهر بازارهای پرجنب و جوش و بازارهای مصرفی کوچک معروف است و ممکن نیست چیزی که می خواهید را در بازارهای متعدد این شهر پیدا نکنید. ایوو در بین ۱۰۰ بازار بزرگ چین به عنوان تابلوی اقتصادی این کشور مطرح است و به تنوع ، کیفیت و ارزانی شهرت دارد. این شهر از نظر بازار کالاهای مصرفی کوچک در چین رتبه اول را داراست و این رتبه و جایگاه را شش سال متوالی حفظ کرده است.

خیابانهای این شهر در گذشته کثیف و غیر قابل تحمل بود ولی هم اکنون محل جولان ماشین های لوکس و ساختمانها و بازارهای متعدد است. پس از باز شدن بازارهای چین بروی تمام دنیا اقتصاد ایوو مانند شهر شنزن یکی از سریعترین رشد را در این کشور داشته است. بعد از واقعه ۱۱ سپتامبر افزایش زیادی از بازرگانان عرب وخاورانه در این شهر روبه افزایش یافت و همین امر باعث شده عربها و مسلمانان در این شهر رفت و آمد کرده و مساجد و رستورانهای زیادی بسازند. آمارها نشان می دهد ۱۴۰۰۰ تاجر خارجی در این شهر زنگی می کنند و روزانه ۲۱۰۰۰۰ نفر وارد این شهر می شوند که آمار بسیار قابل توجهی است. غذای حلال و نان و کباب در این شهر تجاری فراوان و مسلمانان برای زندگی و اقامت از آسودگی نسبتا خوبی برخوردارند.

Image result for ‫عکس شهر ایوو‬‎

شهر ایوو از نظر ناحیه شهری کوچک ولی نواحی غیر شهری زیادی دارد که بصورت مناطق پراکنده در اطراف این شهر قرار دارند. ایوو ۱/۲ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثر به خرید ، فروش و تجارت مشغولند. تجارت با تاریخ گذشته این شهر آمیختگی زیادی دارد. به دلیل نبودن خاک مرغوب در این منطقه مردم از قدیم به خرید و فروش و دوره گردی خرج خود را میگذراندند. اکثر مردم گذشته این منطقه با سبدهایی که به گردن می آویخته اند اجناس مصرفی مردم را تهیه و به در خانه هایشان می بردند. اسناد تاریخی از ۱۶۰۰ سال پیش حاکی از این است که مردان ایوو سوزن های خیاطی تولید و تجارت می کرده اند.

این تجارت ها سالها ادامه داشت تا اینکه جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ موجودیت خود را اعلام کرد و تا اینکه بازار آزاد به عنوان پدیده سرمایه داری در جامعه چین مطرح شد و کمی جلوی کار تجارت این منطقه را گرفت و مردم ایوو را مجبور به کار و تجارت مخفیانه کرد. بعد از اصلاحات اقتصادی چین ، توسط تین شیئو پینگ در سال ۱۹۷۸ ، بازار تجارت ایوو جان دوباره گرفت و پیشرفت و سرعت آن باعث شد به بهترین بازار آزاد چین تبدیل بشود. به همین مناسبات این شهر در سال ۱۹۸۸ در بین ۱۰۰ شهر چین رتبه ۴۷ را به دلیل جذب اقتصادی بدست آورد . ایوو در همان سال به عنوان شهر اقتصادی استان زجیانگ مطرح شد و در سال ۲۰۰۱ رتبه اقتصادی این شهر در کل چین به رتبه ۱۹ ارتقاء پیدا کرد.

Image result for ‫عکس شهر ایوو‬‎

ایوو در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر زیبای هانگزو ، مرکز استان زجیانگ است و نزدیکترین شهر به آن شهر دانگ یانگ Dongyang است. میانگین دما در این شهر ۱۷ درجه سانتیگراد است و گرمترین ماه سال جولای با ۲۹ درجه و سردترین ماه آن ژانویه با ۴ درجه و در اکثر اوقات گرم و مرطوب است. شهر ایوو که از سه طرف با کوهها احاطه شده ، مساحتی برابر با ۱۱۰۰ کیلومتر مربع داشته و در خود پارک و دریاچه زیبای شیوهو Xiuhu  و جنگل سانگ پو Songpu را دارد که شاعران و ستاره شناسان معروفی را در گذشته به خود دیده است. هنرهای رزمی در این شهر رونق دارد و از نظر هنری سالن اپرای وو Wu را دارد که از حدود ۴۰۰ سال پیش (سلسله مینگ) تا بحال سابقه دارد.

راه آهن ایوو به مادرید با ۸۱۱۱ مایل بلندترین راه آهن باربری دنیا مسیر کشور چین را به آسیای میانه و اروپا متصل می کند. حمل و نقل بار و مسافر در این شهر با زیرساخت های خوبی وجود دارد. ایستگاه راه آهن شهر ایوو به اکثر شهرهای چین مرتبط است و روزانه صدها قطار به آن وارد و از آن خارج می شونند. فرودگاه شهر ایوو یکی از فعالترین فرودگاههای منطقه است و روزانه پروازهای متععدی را از شهرهای چین پذیراست.

Related image

یکی از مهمترین جاذبه تجاری و بازرگانی شهر ایوو، که ویژگی مهم این شهر بحساب می آید، وجود بزرگترین بازار چین و جهان در این شهر است. بازار فوتین یا همان بازار ایوو  یا شهر تجارت بین المللی ایوو Yiwu International Trade City بازاری است که در تصور شما نمی گنجد. (برای مطالعه اطلاعات این بازار و کسب اطلاعات مفید دیگر به صفحه مربوطه مراجه کنید)

مرکز نمایشگاههای بین المللی شهر ایوو یکی از فعالترین مراکز برگزاری نمایشگاه در این منطقه به شما می رود و رویدادهای تجاری برزگی را در این شهر مدیریت و اجرا می کند که یکی از رویدادهای مهم نمایشگاه بین المللی کالاهای مصرفی چین است (China Yiwu International Commodities Fair) و در مدت برگزاری خود تجار و بازرگانان خارجی و داخلی را به طرف خود می کشاند.

مراکز دیدنی و گردشگری شهر ایوو :

پارک و دریاچه شیوهو / Xiuhu Lake Park

قبر لوبین وانگ / Luo Binwang Tomb

شهر بین المللی تجارت ایوو / Yiwu International Trade Cit

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *